Dojmy z jarní Agory 2023





Uplynul víkend třináctého a čtrnáctého května roku dva tisíce dvacet tři. Víkend, kdy se už po sedmnácté v Brně na Masarykově univerzitě, konala konference Agora zaměřená na informační technologie pro zrakově znevýhodněné uživatele.

Uplynul víkend třináctého a čtrnáctého května roku dva tisíce dvacet tři. Víkend, kdy se už po sedmnácté v Brně na Masarykově univerzitě, konala konference Agora zaměřená na informační technologie pro zrakově znevýhodněné uživatele.

Neuplynulo ještě ani dvacet čtyři hodin od konference, ale přesto jsem už stihl obdržet několik dotazů na konferenci včetně toho, jaké to bylo. Protože jak znám komunitu těch, co se z nějakého důvodu nemohli letos Agory zúčastnit, dotazy budou přibývat. Abych nemusel opakovaně odpovídat, sepisuji mé první dojmy. Ty nereflektují Agoru do detailů, ale jen to, co já osobně letos na Agoře zažil. Pokud chcete z Agory nějaký ucelený pohled, počkejte si na souhrnný článek i s fotografiemi od organizátorů.

Co je Agora?

Pravděpodobně většina z vás, co bude tento text číst, Agoru zná. Nicméně stručně. Agora je konferencí, která se zabývá moderními informačními technologiemi pro zrakově hendikepované uživatele. Představuje inovace, novinky, předává znalosti na základě tématicky laděných workshopů v komorním provedení tak, aby se v rámci probíraného tématu dostalo na každého registrovaného účastníka.

Skládá se ze tří částí:

  • Plenární sekce (krátké přednášky na konkrétní témata. Stručné představení novinek, inovativních řešení)
  • Vystavovatelská část (Prostor pro stánky vystavovatelů, kteří umožňují všem účastníkům zastavit se u jejich stánku, prezentovaná řešení z plenární sekce si vyzkoušet, doptat se na detaily, získat odpovědi na své dotazy)
  • Workshopy (Tématicky laděné semináře, kladoucí důraz na osvojení praktických zkušeností účastníků v oblasti probíraného tématu)

Více detailů o Agoře najdete na oficiálních stránkách Agory včetně programu a aktuálních témat.

Zaujalo v plenární sekci

Konkrétně na jarní Agoře 2023 proběhlo sedm příspěvků, bylo možno vyslechnout sedm přednášejících. Všechny detaily najdete pod odkazem výše, jen tedy stručně témata, která mě osobně oslovila:

  1. Grafický displej Dot Pad, který dokáže zobrazovat braillovo písmo, ale zároveň i hmatovou grafiku. Lze tedy pomocí prstů prohlížet různé obrázky a grafy.
  2. Malá kamerka Orcam Reader, která se vejde do dlaně a dokáže lehce digitalizovat jakýkoli textový obsah.
  3. Novinky v prostředí Corvus. Speciální program do operačního systému Android, který celkově zásadně zjednodušuje práci s dotykovým mobilním telefonem zrakově znevýhodněným uživatelům.

Tyto přednášky byly nesmírně zajímavé a už jsem se nemohl dočkat, až budu mít možnost popovídat si s přednášejícími ve vystavovatelské části.

Já osobně jsem v plenární sekci představil platební terminál v mobilu GP Tom od Global Payments a mobilní aplikaci Qerko, o které byl i samotný workshop. Jen tedy stručně:

  • Platební terminál GP Tom (mobilní aplikace umožňující přijímat platby kartou i zrakově hendikepovaným zaměstnancům ve firmách, podnikatelům. Vše zadáváte na mobilu, zákazník přikládá kartu, mobil nebo hodinky podle toho čím platí, k zadní straně telefonu k NFC čipu. Mobilní aplikace GP Tom si rozumí s českou legislativou a je zcela přístupná pro odečítače obrazovek. Podpora pouze na Androidu, protože Apple zatím nepouští k využívání NFC čipu aplikace třetích stran. GP Tom vydává oficiální platné účtenky v elektronické podobě)
  • Qerko (mobilní aplikace umožňující platit v gastro podnicích prostřednictvím QR kódu přímo ze svého mobilu bez nutnosti čekání na číšníka)

Realita u stánků vystavovatelů

Až po plenární sekci se ukázalo, kolik je na Agoře letos účastníků. Chodby střediska Teiresiás byly přeplněné a prodrat se k některému ze stánků byl oříšek. Přesto se mi to nakonec nějak podařilo.

Po obědě skládajícího se s obložené housky a sladké tečky v podobě mini zákusku, jsem vyrazil bojovat do vystavovatelské části. K Dot Padu nebylo možné se pro velký zájem účastníků dostat, tak jsem to nakonec vzdal. Hřeje mě naděje, že jako dodavatel zvláštních kompenzačních pomůcek pod firmou GiebHelp servis, budu mít možnost potkat se s výhradním distributorem pro ČR i mimo Agoru a tohle zajímavé zařízení si pořádně osahat. Alespoň to zkusím a uvidím, jestli ze strany Matapa bude zájem se v této věci potkat.

U stánku programu Corvus to už však bylo zajímavější. Popovídal jsem si s přednášejícími a mírně sjednal drobnou spolupráci v testování jejich produktů. Tak uvidíme jak to nakonec klapne.

Stánek Orcam Readeru mi přinesl zkušenost, se kterou jsem tak trochu počítal. Mini kamerka sice super, ale když nemáte alespoň zbytek zrakového vnímání, je snímání textového obsahu spíše pokus omyl. Téměř nikdy nemáte jistotu, že zaměříte celý text a že z něj vydolujete podstatnou informaci. Nic překvapivého, tak tomu bývá u většiny podobných zařízení. Pro uživatele, kteří nemají zrakové vnímání od narození tedy celý život, může být komplikovanější tato kamerová zařízení ovládat. Nemají totiž moc představu o tom, jak s kamerkou manipulovat a zaměřovat objekty. Jiné je to samozřejmě u lidí, kteří přichází o zrak postupně, tam už kamerová zařízení mohou slavit větší úspěch.

Na tomhle názoru jsme se shodli s více nevidomými lidmi u stánku, není to tedy pouze můj pohled na situaci.

Průběh workshopů

  1. Qerko: Účastníci byli detailně seznámeni s aplikací Qerko. Zprovoznili si ji, ohmatali uživatelské rozhraní a kdo chtěl, mohl si vyzkoušet zaplatit objednávku v testovací restauraci. Qerko nám za tímto účelem poskytlo QR čipy, které mají k dispozici pouze podniky, které platby Qerkem akceptují. Účastníkům se workshop velice líbil a chtějí, aby bylo Qerko dostupné i v jejich oblíbených gastro podnicích. Snad budou provozovatelé ochotni tuto službu aktivovat
  2. Psaní na dotykovém displeji jako drak: Tedy psaní Braillovým písmem. Účastníci tohoto workshopu se seznámili s možností psaní Braillem na dotykovém displeji svých mobilních telefonů. Celý workshop byl o pochopení principu tohoto způsobu psaní a pokusit se naučit prostřednictvím Brailla psát. V závěru se to všem podařilo a končili jsme s tvrzením, že je to rychlý a efektivní způsob, který budou účastníci rádi využívat v praxi

Závěr

Pamatuji Agoru, kdy ještě nebyla Agorou. Od začátku se snažím nechybět na žádném ofline běhu a musím neustále žasnout. Organizátoři totiž nepolevují, místo toho posouvají tuto konferenci na vyšší a vyšší level. Jsem moc rád, že Agora vznikla a že mohu být součástí této skvělé akce.

Pokaždé mě čeká něco nového, zajímavého a vždy jsem příjemně překvapen nějakou zajímavou inovací či vychytávkou. Cením si toho, že i já mohu ostatním předávat své znalosti a těší mě, že účastníci jsou spokojeni. Agora je jedna z těch akcí, která se opravdu chytla na vysoké úrovni. Ani přednášející, lektoři, účastníci neochabují, spíše přibývají další a další. Agoro, kéž v tomhle tempu vydržíš běžet i nadále. Jsi akcí, na které nesmím chybět a každý rok se těším, co přineseš nového.

Kromě samotné vzdělávací linky, má Agora ještě jeden velmi významný účel. Na této konferenci se setkává opravdu velká skupina znevýhodněných lidí. Jde tedy i o místo vzájemných osobních setkávání, vyměňování si vzájemných zkušeností mezi sebou a navazování nových přátelství. Agoře fandím. A věřím, že v tom nejsem sám.