Dotkněte se dopravy s Pavlem Vlčkem

Splnění snu není nemožné ani v případě zrakového znevýhodnění. Pavel Vlček je toho živým důkazem.

Už od dětství byl blázen do dopravy. Aut, autobusů. Bavilo ho vše kolem dopravy sledovat, zjišťovat souvislosti, vdechovat vůni benzínu, poslouchat zvuky motorů. Netrvalo dlouho a jen podle zvuku dovedl určit typ dopravního prostředku a též některé z poruch v ranné fázi dřív, než to zvládnou vidící lidé. Věřím, že kdyby Pavel nemusel bojovat se zrakovým znevýhodněním, byl by do dopravy ponořen od hlavy až po paty. Ovšem práci řidiče dopravních prostředků nebo mechanika, který by se vrtal v autech, mu brání vykonávat chybějící zrak. Nicméně vytrval a po dokončení studia pojal svého koníčka dopravního fandy skutečně unikátním způsobem.

Jeho vznikající projekt Dotkni se dopravy, má za cíl přiblížit dopravu zážitkovou formou. V rámci projektu plánuje vytvořit muzeum, kde bude možné dopravu zkoumat opravdu do hloubky. A to vyloženě několika smysly. Zrakem, hmatem, pocitově. Jednotlivých exponátů se budete moci dotýkat, vizuálně si je prohlížet, ale též zakusit neobyčejné jízdy v dostupných dopravních prostředcích. Chybět nebude Pavel, jeho nadšení do dopravy, který vám tento svět zprostředkuje způsobem zrakově znevýhodněného fandu. A musím říct, že půjde vskutku o ojedinělou zkušenost.

Myšlenka mě velice zaujala a na stránkách Dotkni se dopravy, jsem se zaregistroval na přednášku o dopravě z pohledu Pavla. Pavel umí o dopravě nesmírně zajímavě vyprávět a hodina, která byla na přednášku vyhrazena, utekla až moc rychle. Málem jsem nestihl klienta, který byl objednán na masáž. Ten by mi dal, kdybych na něj zapomněl. Ale nestalo se.

Nadšení Pavla do dopravy nebere konce. Je zřejmé, že jde o velký sen, který si plánuje splnit jak nejlépe dokáže. I přesto že nevidí, vymyslel způsob, jak zprostředkovávat své nadšení i vidící populaci. A to pomocí videí na Youtube kanálu Srdce nevidomého škodováka. Miluje totiž Škodovky a hned dvě historická vozidla vlastní.

Na videích Pavel ukazuje jak se o jednotlivá auta stará, startuje je, ale též sám zkouší různé mechanické úkony. Nejvíce mě zaujal zážitek, když zkoušel měnit vodu do odstřikovačů, nepohlídal si umístění hadiček a následně se mu povedlo unikátně osprchovat jak sebe tak interiér vozu. Potkat Pavla v jednom ze svých aut může být i o infarkt. Sám sice neřídí, to není ani vzhledem k jeho zrakovému znevýhodnění možné, ale když na sídlišti zkouší tůrovat motor nebo se vrtat v útrobách vozu, občas tím leká lidi. Není divu. Každý den asi nevidíte nevidomého mechanika aut s bílou holí. Věřím, že to někoho může vyděsit. Osobně vás však můžu ujistit, že Pavel dopravním prostředkům vskutku rozumí. Některé mechanické úkony dovede i samostatně vyřešit a vzniklé závady opravit.

Pavlovi držím palce a přeji mu, aby mu myšlenka projektu Dotkni se dopravy, klapla po všech stránkách. Až bude hotové muzeum, určitě ho musím navštívit.

A co vy? Taky se zaskočíte mrknout?

S přispěním Pavla Vlčka.