Hodnotu bankovek pohmatem nepoznáte. Jak na to se zavřenýma očima?

Dříve to byl celkem oříšek a spíš pokus omyl. Dnes je to hračka. Na mysli mám samozřejmě rozeznávání hodnot papírových bankovek. Častá otázka, kterou též dostávám od mnoha lidí a klientů.

Pohmatem hodnotu bankovky nepoznáte. Maximálně odlišnou velikost, pokud dvě bankovky přiblížíte k sobě. 500 Kč je větší než 200 Kč, menší než 1000 Kč, ale ani podle velikosti nemáte detailní představu o pravé hodnotě bankovek, které zrovna držíte v ruce. Jak tedy postupovat?

Stále existuje taková plastová šablonka obdélníkového tvaru opatřená hmatnými čárkami, představující hodnotu jednotlivých bankovek. Pod plastový jazýček zasunete bankovku. Přeložíte ji a spočítáte hmatné čárky. Její hodnotu určíte podle toho, na jaké čárce se nachází hrana bankovky, kde bankovka končí. Tento způsob se jeví sice jako možný, ale občas i nespolehlivý. Bankovku musíte totiž do šablonky zasunout celou tak, aby nevznikla žádná odchylka či mezírka. Bankovka musí zaplňovat veškerý vymezený prostor v šablonce. Stačí drobná odchylka a hodnotu bankovky neurčíte správně.

Tento způsob byl využíván řadu let a stále se s ním u některých zrakově hendikepovaných osob, především u starší generace, můžete nadále setkávat. Nicméně doba pokročila a před několika lety v Brně vymysleli mobilní aplikaci Cash Reader. Jejím prostřednictvím je rozeznávání hodnot bankovek mnohem spolehlivější a efektivnější. Stačí vlastnit chytrý mobilní telefon s operačním systémem iOS na iPhone nebo mobil s Androidem. Následně do něj nainstalovat aplikaci Cash Reader.

Tento nástroj není určen pouze pro Českou Republiku, ale celý svět. Nejdříve si tedy musíte stáhnout měnu, kterou chcete rozeznávat. Poté už jen stačí, když do jedné ruky uchopíte bankovku, do druhé mobilní telefon a namíříte fotoaparát na bankovku, kterou držíte v druhé ruce. Telefon vám mírně robotickým hlasem oznámí její skutečnou nominální hodnotu. Hlasovou odezvu můžete i vypnout a hodnotu určovat jen pomocí vibrací telefonu, ale na to je nutné si nejdříve zvyknout.

V případě rozeznávání českých korun, za využívání aplikace Cash Reader neplatíte nic. V momentě, kdy však chcete rozeznávat i jiné měny např. €, máte možnost předplatného. Za mě je nejlepší doživotní licence. Zaplatíte pouze jednou určitou částku a Cash Reader využíváte neomezeně ve všech dostupných světových měnách. Databáze měn se postupně rozšiřuje a zdokonaluje.

Cash Reader se stal mezi zrakově hendikepovanými lidmi velice oblíbený a mnoho z nás zařadilo tuto aplikaci jako nezbytnou součást chytrého mobilního telefonu.

Rozpoznávání hodnot kovových mincí? U českých korun žádný problém. Na rozdíl od papírových bankovek české mince pohmatem poznáte. A to na základě jejich hran či velikosti. Buď mají mince hrany vroubkované, zkosené nebo hladké. A kovové € mince? To nemám ponětí. Pravděpodobně to nějak jde, ale když jsem to zkoušel, mám dojem, že se tyto mince od sebe pohmatem vůbec neodlišují.

I když existují možnosti, jak řešit hodnotu bankovek, preferuji bezhotovostní transakce, platby kartou, na účet. Stejně veškeré platební úkony řeším online a hotovost využívám velmi zřídka. Není tedy divu, že i klientům masáží nabízím možnost digitálních plateb. Nemusím řešit hotovost a je to pro mě jednodušší po všech stránkách.