Jak nastavit a naformátovat Mac

Zaměřme se nyní na zkušenost zrakově znevýhodněného uživatele při nastavování nového PC od Applu tedy Macu a též si představme způsob, jak zcela bez zraku naformátovat už nepoužívaný Mac a připravit ho na cestu k dalšímu potencionálnímu uživateli nebo členovi rodiny. Článek bude dost technický a spíše pro pokročilejší uživatele informačních technologií, kteří se těmito situacemi mají v plánu zabývat.

Ze všeho nejdříve, než se pustíme do nastavování a formátování Macu, si představme důležitou funkci, bez které se osoby se zrakovým znevýhodněním neobejdou. A to konkrétně VoiceOver, zkráceně dále v článku VO.

VO plní funkci odečítače obrazovky, která lidem se zrakovým znevýhodněním umožňuje pracovat s technologiemi. S PC, mobilním telefonem, tabletem, chytrými hodinkami. Po zapnutí VO ovládáte zařízení z klávesnice klávesovými zkratkami nebo speciálními dotykovými gesty, které provádíte na dotykových displejích nebo Trackpadu (dotyková plocha u Maců). Informace vstřebáváte poslechem mírně robotického hlasu, který oznamuje úplně všechno. Máte představu o tom, kde se nacházíte, o položkách, po kterých se pohybujete, znacích, které píšete na klávesnici a mnoho dalšího. Když aktivujete VO, standardní ovládání zařízení používáno vidícími uživateli, přestane fungovat. Změní se na ovládání pro zrakově znevýhodněné.

Obrovskou výhodou je, že Apple na zpřístupnění svých produktů pro osoby se znevýhodněním, myslí od výroby. Není to jako u Windows, kde musíte instalovat speciální software plnící funkci odečítače obrazovky, dokupovat licence na tento software nebo pro lépe znějící hlasy odečítače. U Applu Mac, ale i jakékoli jiné zařízení jednoduše vybalíte z krabice, spustíte, aktivujete funkci odpovídající vašemu hendikepu a hned se zařízením můžete pracovat. Samozřejmě pokud máte v ruce některý z Apple produktů poprvé a máte nějaký druh znevýhodnění, nechte si poradit od zkušenějších uživatelů, protože si na ovládání funkce zpřístupnění, musíte nejdřív zvyknout a osvojit si odpovídající postupy.

Základy ovládání VO

Pokud máte zrakový hendikep a chcete samostatně nastavit nebo naformátovat Mac, osvojte si těchto pár klávesových zkratek, které vám napomohou se základním ovládáním VO.

  • Klávesa VO: současný stisk kláves CTRL + Alt
  • Pohyb vpřed: VO + pravá šipka
  • Pohyb vzad: VO + levá šipka
  • Potvrzování položek: VO + mezerník
  • Zahájení práce s položkou např. Tabulkou: VO + Shift + dolní šipka
  • Ukončení práce s tabulkou: VO + Shift + horní šipka

Zapínáme Mac

Stačí notebook otevřít. Sám se spustí. Slyším startovací zvuk a vyčkávám. Vím, že když pár minut nebudu reagovat, systému dojde, že asi nevidím a začne automaticky mluvit. Po chvíli se ozývá instrukce pro výběr jazyka. Pomocí kurzorových šipek horní nebo dolní, listuji a poslouchám hlasy v různých jazycích. Zaujala Japonština, Čínština, Arabština, ale po výběru těchto hlasů bych byl ztracen, ani jeden z těchto jazyků neovládám. Listuju dál, dokud neslyším češtinu. Podle pokynů tisknu Enter.

Zapínám VO pomocí klávesové zkratky CMD + F5. Spustí se úvodní informace o tom, jestli umím s VO pracovat. Pokud ne, mohu si aktivovat příručku ovládání a s VO se seznámit. To nepotřebuji, tisknu tedy klávesu V, kterou dávám najevo, že VO znám a pokračuji v nastavování Macu.

V tento okamžik se dostávám do průvodce základního nastavení. Nelze ho přeskočit, bez nastavení základních funkcí nebudu vpuštěn dále do systému. Na několika obrazovkách musím povypínat funkce, které nebudu chtít využívat a pozapínat ty, které využívat chci. Průvodce je intuitivní a i kdybych nastavoval Mac poprvé, určitě bych to zvládl. Průvodce vás totiž vede krůček po krůčku. Nicméně i v tomhle průvodci je pár vychytávek, které je dobré znát.

Pokračuji v nastavování. Volím zemi Českou Republiku. Opět tisknu tlačítko pokračovat pro přesun na další obrazovku. Objeví se kategorie zpřístupnění. Zde nastavujete volby vašeho znevýhodnění, pokud nějaké máte. Zvolíte příslušnou kategorii, zapnete odpovídající volby a pokračujete dál tlačítkem pokračovat. Protože já používám jen VO a zapnul jsem ho klávesovou zkratkou už dříve, mohu tuto obrazovku přeskočit a posunout se na další. Nicméně pokud třeba ještě něco trochu vidíte, bude pro vás zajímavá kategorie zvětšení, kde si nastavíte vše potřebné, abyste na obrazovku viděli i se zhoršeným zrakem. Přesuňme se dál. Přihlašuji se k Wi-Fi.

Následující obrazovka vyžaduje přihlášení k Apple ID. Tento účet si představte jako účet Microsoft. Bez účtu Apple ID není možné Apple produkty ovládat. Zajišťuje evidenci všech přihlášených zařízení, synchronizaci dat mezi zařízeními, nákup a stahování aplikací z obchodu App Store něco jako Microsoft Store na Windows nebo Google Play v Androidu. Umožňuje přístup k internetovému úložišti iCloud Drive to samé jako úložiště One Drive u Microsoftu.

Zadávám přístupové údaje k Apple ID, potvrzuji tlačítko přihlásit. Vyskočí dialog dvoufázového ověření, bezpečnostní prvek, aby se do mého účtu nedostal nikdo nepovolaný. Protože vlastním více zařízení od Applu, nemusím si posílat ověřovací kód do SMS, ale do iPhonu. Zadám bezpečnostní kód, proces je úspěšný a pokračuji dál v nastavování Macu. Odklepávám souhlas s licenčními podmínkami. Kdybych to neudělal, můžu Mac rovnou zavřít, zabalit a poslat do světa.

Pokud nevlastníte ještě žádný Apple produkt a Mac je tím prvním, pravděpodobně vůbec nemáte účet Apple tedy Apple ID vytvořeno. Buď v úvodním průvodci nastavování Macu klepnete na vytvořit účet a vyplníte zobrazený formulář, nebo si Apple ID vytvoříte předem na internetové stránce přímo věnované správě Apple ID. Osobně doporučuji vytvářet si účet Applu předem, je pak mnohem pohodlnější se už jen přihlašovat, než při nastavování produktu od Apple vytvářet nezbytný Apple účet. Alespoň má osobní zkušenost. Každopádně pojďme dál.

Probíhá načítání dat z mého Apple ID. Vyčkávám, dokud se neobjeví další volby nastavování. Poté si vytvářím administrátorský uživatelský účet do systému. Název je vyplněn podle mého Apple ID, nastavuji si tedy jen heslo. Zaškrtávám možnost, aby bylo možné resetovat heslo do systému v případě zapomenutí pomocí mého Apple ID, klikám na pokračovat a naskakuje další obrazovka.

Zapínám polohové služby, Siri, sdílení analýzy dat s vývojáři a sdílení analýzy využívání zařízení s Applem. Tyto dvě funkce si mnoho lidí neaktivuje, nechce některá data sdílet rovnou s Applem, ale mně to nevadí, třeba to někdy může pomoci ke zlepšení fungování jednotlivých aplikací nebo samotného systému macOS. Kdo ví.

Protože chci zajistit synchronizaci veškerých uložených hesel, e-mailových účtů, platebních karet v Apple peněžence, autorizuji přístup ke klíčence na iCloudu, která tato data uchovává a zajistí jejich napárování do dalšího zařízení, přidruženého ke stejnému Apple ID.

A je to. Průvodce úvodním nastavením dokončen. Poznávám to podle toho, že mě pouští do systému. Ocitám se na ploše, paráda.

Základním nastavením to ovšem pro zrakově znevýhodněného člověka nekončí. Alespoň ne pro mě. Jsem zvyklí si ještě pár funkcí donastavit podle svých potřeb. Než vám prozradím má individuální nastavení, vrátím se ještě k úvodnímu průvodci, kde bych vás rád upozornil na dvě drobnosti, kterých si málo kdo všimne, pak se ovšem diví, že se Mac chová divně.

Šifrování disku, ukládání dat na iCloud

Během úvodního průvodce při nastavování Macu na jedné z obrazovek narazíte na šifrování disku. Tato volba zajišťuje větší bezpečnost dat v zařízení a při přihlašování do systému. Zašifruje disk. Změní se i přihlašovací obrazovka a to nemusí každému vyhovovat. Šifrování disku je primárně zapnuté, doporučuji vypnout, osobně vypínám, na tuto funkci jsem si nezvykl.

Kromě šifrování disku narazíte též na možnost ukládání souborů z dokumentů a plochy na iCloud. Na internetové úložiště Applu, ne do samotného zařízení. Vzhledem k tomu, že v Macu máte většinou více místa pro ukládání dat než na iCloudu, kde si musíte více místa koupit v rámci předplatného, tato funkce též nemusí každému vyhovovat. Též je primárně aktivní, doporučuji vypnout.

Dále se hodí nastavit tyto drobnosti.:

Utilita VO

Audio ducking: Funkce, která VO dává vždy přednost a utlumuje ostatní zvuky zařízení. Snadno můžete přeslechnout třeba odeslání e-mailu nebo příchozí zprávu do aplikace Zprávy. Vypnete ji v Utilitě VO v kategorii Zvuk.

V kategorii Podrobnost na kartě Text nastavuji, aby mi VO při psaní četl pouze znaky. Když najde chybu v pravopisu, aby přehrál tón. Odkazy na internetových stránkách nebo přílohy v e-mailu si nechávám číst. Čísla chci s VO číst jako slova. Při čtení velkého písmene a mazání textu přehrávat tón.

Kategorie Web: Zde na kartě Navigace vypínám čtení čísel sloupců a řádků při navigaci ve webových tabulkách a v obrázcích se nechávám navigovat pouze s popisy.

V kategorii Web na kartě Obecné u volby zatím co se stránka načítá, nastavuji přehrát tón místo čtení průběhu.

Systémová nastavení

Kategorie Zvuk: Zapínám volbu přehrát zvuk při změně hlasitosti. Primárně je vypnutá a když měním hlasitost tlačítky F11 a F12, nemám žádnou zvukovou odezvu změny hlasitosti. Proto tuto volbu aktivuji.

V Kategorii Zamknutá obrazovka ve volbách zpřístupnění, vybírám VO. Když to neudělám, nespustí se VO automaticky na přihlašovací obrazovce.

V kategorii Apple ID v sekci iCloud kontroluji zapnutou synchronizaci jednotlivých služeb a aplikací. Nevím proč, občas z nějakého důvodu nedojde k automatickému zapnutí některých služeb např. Kalendáře. V takovém případě pokud máte více zařízení od Applu, nesynchronizují se vám do Macu všechny události, zadané na přidružených zařízeních ke stejnému Apple ID.

V internetových účtech řeším nastavení e-mailových účtů. Většinou proběhne synchronizace správně a e-mailové účty se natáhnou z přidružených zařízení u stejného Apple ID, stačí je pouze aktivovat. V některých případech se ovšem bez ruční konfigurace e-mailů neobejdete. Mně se vždy účty natáhly automaticky.

Mezi další individuální nastavení patří samozřejmě instalace odpovídajících aplikací z App Store nebo normálně z internetu, v Safari nastavení domovské stránky, zobrazování oblíbených stránek, zrušení automatického spouštění stažených souborů, vymazání historie stahování vždy po dokončení stažení souborů.

To je vše. A nyní se přesuňme k situaci, kdy z nějakého důvodu potřebujete Mac naformátovat a poslat ho dál do světa. Jak na to?

Formátujeme Mac

Občas se ocitneme v situaci, kdy nám současné zařízení doslouží, máme možnost pořídit si nové, ale to současné stále funguje a je nám líto ho vyhodit do kontejneru. Může posloužit někomu dalšímu. Třeba některému členovi rodiny nebo známému. Než původní Mac pošleme dále do světa, musíme ho naformátovat a předat tak, aby po spuštění naběhla úvodní konfigurace, jako kdyby zařízení dorazilo právě z výroby. Následují mé osobní zkušenosti s formátováním původního Macu, který putoval dále do rodiny.

Počítače Mac mají k dispozici tak zvaný režim zotavení. V tomhle režimu můžete Mac obnovovat ze zálohy, přeinstalovávat systém, rozdělovat disk na více oddílů, celé zařízení naformátovat nebo provádět řadu různých dalších pokročilých nastavení. Naformátování Macu rozdělme do několika kroků:

1. Spuštění režimu zotavení

2. Zapnutí VO

3. Výběr disku pro naformátování

4. Instalaci systému macOS

Režim zotavení, aktivace VO

Vypnul jsem původní Mac. Nyní mě čeká spuštění režimu zotavení. Postup se liší modelem Macu. U zařízení s procesory Intel použijeme jiný způsob, než u modelu s čipem Applu M1 nebo M2. V mém případě šlo o Mac s Intelem, nicméně prozraďme si obě varianty.

1. Mac s Intelem: Spustím Mac. Hned po zaslechnutí startovacího zvukového signálu, stisknu a držím kombinaci kláves CMD + R několik vteřin. Po chvíli pouštím, chvíli čekám. Po několika dalších vteřinách zkouším zapnout VO kombinací kláves CMD + F5. Pokud se nic nestane, v krátkých intervalech zkouším opakovaně, dokud se VO nerozmluví.

2. Mac s Apple čipem: Stisknu a držím několik vteřin tlačítko napájení tedy tlačítko obsahující čtečku otisku prstů Touch ID. Po několika vteřinách tlačítko pouštím, v pravidelných intervalech zkouším zapínat VO kombinací kláves CMD + F5, dokud se VO nerozmluví.

Nyní budete pravděpodobně zaskočeni. VO sice v režimu zotavení mluví, celé uživatelské rozhraní je v češtině, ale hlas VO obsahuje pouze anglickou výslovnost. Čeština znějící anglicky je dost nesrozumitelná a je nutné pečlivě naslouchat, abyste přesně rozuměli. Ano, jde o nepříjemnost, kterou Apple dosud nevyřešil, ale postupem času se dá na tuto komplikaci zvyknout. Chce to cvik. Proto, pokud si nejste jistí, bez vidící asistence raději se zotavovacím režimem nepracujte. Stačí málo a Mac se nemusí rozběhnout. S anglickou výslovností počítám. Není to poprvé, co zotavovací režim zapínám, ale i přesto vždy zbystřím a dávám si větší pozor, abych něco zbytečně nepokazil.

Formátuji, pak instaluji systém

Na MacBooku s procesorem Intel spouštím režim zotavení. V základní nabídce volím diskovou utilitu, potvrzuji tlačítkem pokračovat. Zobrazí se jednotlivé diskové oddíly seřazeny v tabulce se všemi podstatnými informacemi. Vybírám disk s daty Macintosh HD a v panelu nástrojů potvrzuji volbu smazat. Zde je několik možností, jestli chci smazat celý disk s více svazky nebo jen některé svazky. Volím odstranění více svazků, tím mám zaručeno, že dojde ke kompletnímu naformátování disku a nic na něm nezůstane. Ani systém, ani data. Než smazání definitivně potvrdím, mám možnost si zvolit, jak chci disk naformátovat. Ponechávám výchozí hodnoty a potvrzuji tlačítko pro vymazání disku, odstranění svazků. Vyčkávám. Chvíli to trvá, po pár minutách vyskakuje hláška, že proces je úspěšný.

Opouštím diskovou utilitu zavřením okna pomocí zkratky CMD + W. Ocitám se zpět v hlavní nabídce režimu zotavení, kde vybírám volbu znovu nainstalovat systém macOS. Vždy dojde k instalaci nejnovější verze, která byla před naformátováním v provozu. Společně s aktualizací operačního systému, dochází totiž k aktualizaci zotavovacího režimu, takže obojí je pokaždé aktuální.

Odsouhlasuji licenční podmínky, bez nich bych stejně nemohl dále pokračovat. Poté se řídím zobrazeným průvodcem instalací, ten mě provádí celým procesem. Jakmile vše odklikám, vyčkávám na dokončení instalace, to může trvat i několik hodin. Následně se Mac restartuje a nabíhá konfigurační průvodce při prvním spuštění. Stejný, jako když Mac poprvé zapínáte po zakoupení. Je zde pouze drobný rozdíl. Automaticky předvolený český jazyk, který však, pokud chcete mít systém třeba anglicky, jednoduše změníte.

Mám naformátováno a znovu nainstalován systém. Původní Mac může vyrazit na cestu k dalšímu majiteli. Pro pořádek, abych v tom neměl v budoucnu chaos, se přihlašuji do svého Apple ID a ve správě účtu v sekci zařízení, odstraňuji už nepoužívaný Mac od Apple ID. Tím dochází ke kompletnímu odpárování dříve používaného Macu od Apple služeb. Definitivně dávám najevo, že Mac, který jsem naformátoval, nemá s mojí Apple identitou nadále nic společného.

Je možné, že režim zotavení na Macu s procesory Intel a Apple čipem, může být mírně odlišný co se týče uspořádání jednotlivých sekcí, pojmenování ovládacích prvků, informativních sdělení. Na princip formátování disků a instalaci systému, by však odlišnost neměla mít žádný zásadní vliv. Průběh a postupy budou víceméně stejné v obou variantách.

Práce ve zotavovacím režimu je skutečně určena pouze pro pokročilé uživatele. Pokud se za takového uživatele nepovažujete, přenechte tuto dovednost zkušenějšímu nebo vidící asistenci. Přeci jen, anglická výslovnost češtiny u zdejšího VO může být pro některé překážkou. Vidící asistence VO nepotřebuje. A protože je celý zotavovací režim česky, vyzná se v něm bez potíží. Což v případě zrakově znevýhodněných uživatelů nemusí vždy platit.