Mé první dojmy z MacBooku Air 2022

Víc jak osm let pracuji s produkty Applu. Mám zkušenosti s iPhonem, iPadem, počítači Mac. A právě na Mac se dnes zaměříme. Dorazil mi nový model, konkrétně MacBook Air 2022 s čipem Apple M2. Rád bych se s vámi podělil o první dojmy z tohoto nového zařízení po vybalení z krabice. A to z pohledu kompletně zrakově znevýhodněného uživatele.

Tenký jako papír, minimum konektorů

Po vybalení nového MacBooku z krabice nejen mě, ale věřím, že i vás ohromí samotný design. A to i pohmatu. Notebook na omak působí jako papír. Je nesmírně tenký, lehký, elegantní, skladný. Skvěle se přenáší a zabere minimum místa. O zaoblené hrany se nezraníte, klávesnice je krásně hmatná a úžasně se na ní píše. Nedá se to vůbec srovnat s klávesami na MacBooku Pro s TouchBarem a Touch ID z r. 2017, který jsem používal dřív. Práce s TouchBarem mi ze začátku připadala elegantní a zajímavá, postupem času mi Touch Bar působil spíš komplikace. Proto vítám, že model MacBooku Air 2022 TouchBar neobsahuje a k dispozici mám opět funkční klávesy F1 až F12.

V pravém horním rohu MacBooku se nachází tlačítko napájení tedy zapínací tlačítko, ve kterém je zabudován snímač otisku prstů Touch ID. Zapínací tlačítko je krásně hmatné, kulaté. Nelze ho minout.

Minimum konektorů, které u tohoto notebooku najdete, může být pro mnohé překvapením nebo rovnou šokem. Nicméně mě to nijak neomezuje, protože ve většině případů stejně používám ukládání na Cloud a externě k notebooku toho moc nepřipojuji. Maximálně externí disk. Rozložení konektorů je následující:

Na pravé straně najdete v horním rohu pouze zdířku pro připojení drátových sluchátek. Tedy konektor 3,5 Jack.

Na levé straně se nachází dva porty USB-C a magnetický dobíjecí konektor, který byl dominantou MacBooku Air třeba v letech 2012, později nahrazen porty USB-C. Nyní se na MacBooky Air od roku 2022 vrátilo opět magnetické dobíjení. A to je vše. Více konektorů u tohoto nového MacBooku nenajdete.

MacBook pohání výkonný čip Apple M2, který nahradil dříve využívané procesory Intel. Velikost displeje tohoto zařízení činí 13,6 palců. Pro nenáročnou práci a běžné uživatelské využívání, bohatě postačí. Zrakově znevýhodněným uživatelům, kteří se z nějakého důvodu nemohou spoléhat na zrak, určitě.

Dojmy z používání nového Macu

MacBook Air 2022 při psaní tohoto článku používám teprve pár dní, ale už nyní mohu s klidem říct, že to byla dobrá koupě. Jako zrakově znevýhodněný člověk mám tu výhodu, že mi z 90% nové PC zaplatil příspěvek na zvláštní pomůcku,, takže nebylo nutné investovat tolik financí ze svého. MacBook se mi nicméně celkově líbí. Oslovil mě jak jeho vzhled, lehkost používání, svižnost, rychlost a krásně hmatná klávesnice, na které se opravdu hezky píše.

Co mě ze začátku překvapilo, ale už si na to postupně zvykám, je rozmístění konektorů pro připojování externích zařízení. Vždy jsem byl zvyklý externí zařízení připojovat po pravé ne po levé straně, ale věřím, že je to jen o zvyku. K MacBooku připojíte maximálně dvě externí zařízení s portem USB-C a drátová sluchátka pomocí 3,5 Jack konektoru. Notebook samozřejmě disponuje Bluetooth připojením a připojením k Wi-Fi. V případě použití externí USB-C redukce, která obsahuje více konektorů, jste schopni propojit MacBook s více zařízeními včetně externích monitorů, projektorů nebo napojit notebook na pevný internet Ethernetovým kabelem.

Výdrž baterie je unikátní. S aktivní odečítací funkcí VoiceOver zkráceně VO a zapnutým monitorem, mi vydrží klidně i 24 hod., než začne hlásit slabou baterii. Oceňuji magnetický dobíjecí konektor, který se mi zamlouvá rozhodně víc, než dobíjení notebooku pomocí portu USB-C. Notebook lze dobíjet klidně i 67 W USB-C adaptérem. Mám ozkoušeno, že s tímto adaptérem se nabije fakt rychle. Dobíjecí kabel je opletený, příjemný na omak, nejde o standardní USB-C kabel. Na jedné straně magnetický konektor, na druhé USB-C konektor. Zajímavé je, že Mac můžu dobíjet i standardní USB-C nabíječkou a klidně i USB-C adaptéry s menším výkonem, nejnižším 30 W..

Jsem opravdu rád, že součástí Macu není dotykový panel TouchBar, ale standardní funkční klávesy F1 až F12 spolu s klávesou Escape. TouchBar byl rozhodně zpestření, ale postupem času mi začal zlobit, nezobrazoval některé možnosti a jeho ovládání mi připadalo komplikované a někdy i zbytečně zdlouhavé.

U notebooku samozřejmě nechybí snímač otisku prstů Touch ID, paráda. Na tuto vychytávku jsem si už natolik zvykl, že by mi chyběla. Pohodlně stejně jako u předchozího notebooku, nemusím zadávat hesla, stačí vždy jen přiložit prst na Touch ID, též mohu rychle a efektivně autorizovat platby přes Apple Pay.

Trošku jsem doufal, že při přechodu na notebook s Apple čipem a ne s procesorem Intel, může dojít ke zlepšení přístupnosti pro zrakově znevýhodněné, pokud jde o VO. Nějaké zlepšení pozoruji, ale není to nic markantního a zázračného. Komplikace, které se objevovali v operačním systému Monterey na notebooku s procesorem Intel přetrvávají i když v některých případech v menší míře, to se týká třeba menších záseků v internetovém prohlížeči, kdy na některých stránkách VO hlásí, že nereaguje. Chyby v přístupnosti, které přetrvávaly dřív, trvají dál i v macOS Ventura také na notebooku s Apple čipem. MacBook Air 2022 je sice elegantní, krásný, rychlý a efektivní na práci, ale ohledně přístupnosti nepřekvapil, na této oblasti by měl Apple u Maců celkově zapracovat. S koupí MacBooku Air s Apple čipem nečekejte stran přístupnosti zázraky. Na druhou stranu inovace to každopádně je co se týče hardwaru, výkonu a zlepšení efektivity při používání.

Tento MacBook si dovedu představit v kanceláři, škole, ale i v domácnosti. Na běžné uživatelské používání, ale i pokročilejší funkce, bohatě dostačuje. Nedovedu posoudit jeho výkon pro grafiky, střihače videí, filmaře. Těm evidentně nebude dostačovat velikost displeje, která činí 13,6 palců a uvítají možná i větší výkon, než může MacBook Air 2022 nabídnout. Ale pro běžného uživatele, pracujícího člověka v administrativě, IT, studenta, plně dostačuje. To mohu potvrdit i ze své praxe v rámci pracovního uplatnění v IT a oboru masáží.

Co je to VoiceOver, VO?

VO plní funkci odečítače obrazovky, která lidem se zrakovým znevýhodněním umožňuje pracovat s technologiemi. S PC, mobilním telefonem, tabletem, chytrými hodinkami. Po zapnutí VO ovládáte zařízení z klávesnice klávesovými zkratkami nebo speciálními dotykovými gesty, které provádíte na dotykových displejích nebo Trackpadu (dotyková plocha u Maců). Informace vstřebáváte poslechem mírně robotického hlasu, který oznamuje úplně všechno. Máte představu o tom, kde se nacházíte, o položkách, po kterých se pohybujete, znacích, které píšete na klávesnici a mnoho dalšího. Když aktivujete VO, standardní ovládání zařízení používáno vidícími uživateli, přestane fungovat. Změní se na ovládání pro zrakově znevýhodněné.

Obrovskou výhodou je, že Apple na zpřístupnění svých produktů pro osoby se znevýhodněním, myslí od výroby. Není to jako u Windows, kde musíte instalovat speciální software plnící funkci odečítače obrazovky, dokupovat licence na tento software nebo pro lépe znějící hlasy odečítače. U Applu Mac, ale i jakékoli jiné zařízení jednoduše vybalíte z krabice, spustíte, aktivujete funkci odpovídající vašemu hendikepu a hned se zařízením můžete pracovat. Samozřejmě pokud máte v ruce některý z Apple produktů poprvé a máte nějaký druh znevýhodnění, nechte si poradit od zkušenějších uživatelů, protože si na ovládání funkce zpřístupnění, musíte nejdřív zvyknout a osvojit si odpovídající postupy.