Opravdu tomu rozumíte?
Velmi častý dotaz z řad široké veřejnosti, ale i od samotných klientů. Opravdu tomu rozumíte?
Řeč je o hlasovém výstupu, který mi vyčítá informace z mobilního telefonu, tabletu nebo notebooku.
Konkrétně se týká jeho rychlosti
Hlasový výstup prostřednictvím funkce odečítače obrazovky, vyčítá mírně robotickým hlasem veškeré informace. Nemusíte tedy koukat na displej telefonu nebo monitor PC, stačí poslouchat. Aby tento hlasový výstup stíhal vše předčítat bez dlouhých mezer, záseků a pauz, je nutné jeho rychlost uzpůsobit reakcím telefonu nebo PC na základě ovládání koncovým zrakově hendikepovaným uživatelem. Někdo je rychlejší, někdo pomalejší. Plynulé reakce odečítače obrazovky včetně hlasové čtečky informací, zajistíte pouze tehdy, když ovládání zařízení spolu s vyčítáním, sladíte téměř do jedné roviny.
Můj telefon a notebook ze začátku hovořil též pomaleji než nyní. Bylo to způsobeno tím, že jsem si musel osvojit ovládání. Jakmile se mi podařilo ovládání zařízení dostat do rukou, konkrétní rychlost předčítání mi přestala vyhovovat. Hlasová čtečka prostě nestíhala. Nastalo zrychlování předčítání, až jsem nakonec skončil na 80% rychlosti. A to mi bohatě stačí. Nyní má jednotlivá zařízení běží plynule a hlasová čtečka se už tolik nezadrhává. Znám pár osob, co mají rychlost hlasového výstupu i na 100%, ale to je na mě i po několika letech zbytečně moc rychlé.
I mně trvalo, než se mi podařilo můj sluch na takovou rychlost konkrétně 80 procentní, vytrénovat. Nicméně jak jsem rychlost předčítání postupně zrychloval, šlo to samo po malých krůčcích. Nebylo to ovšem hned, chtělo to čas. Dokonce i někteří klienti, kteří pravidelně slýchají hlasovou čtečku na rychlosti 80%, začínají postupně této rychlosti rozumět. Jejich uši se na tuto frekvenci podvědomě adaptovali.
Pokud bych měl závěrem odpovědět na otázku Opravdu tomu rozumíte, uvedenou v titulku článku, ano, opravdu tomu rozumím. A když budete chvíli naslouchat, taky porozumíte.