Osobní zkušenost s Uber
V Olomouci začal fungovat Uber. Musel jsem tuto službu vyzkoušet a přináším své postřehy.
Co je Uber?
Služba fungující téměř po celém světě. V Česku jste se s ním mohli setkat ve velké míře hlavně v Praze, později v Brně, kde fungoval, na nějakou dobu ho zakázali, nyní tam ale zase funguje. Později začal působit též v Ostravě a několik měsíců zpět přišel i do Olomouce. Možná je k dispozici ještě v dalších městech v rámci Česka, ale těžko říct, protože oficiální web Uberu uvádí jen Brno a Prahu. V Olomouci působí Uber opravdu velice krátce. Aby nalákal zákazníky, nabízí různé výhodné promo slevy.
Samotný Uber toho poskytuje víc, ale nejrozšířenější službou je poskytování taxi. V této oblasti nabízí hned několik možností komfortu včetně kladení důrazu na životní prostředí. V Uberu může vozit lidi autem vpodstatě kdokoli. Stačí mít řidičák a absolvovat registrační proces jako řidič. Pokud budete schváleni, můžete si s Uberem vydělávat. Samozřejmě do Uberu se mohou hlásit i licencovaní taxikáři, ale není to vyloženě podmínkou.
Kromě poskytování taxi nabízí Uber řadu dalších doprovodných služeb jako je rozvoz jídla, sdílené koloběžky, sdílení aut a jiné. Osobně mám zkušenost s Uberem zatím jen v oblasti zákazníka taxi, a to ještě v té nejlevnější a dosud jediné variantě jízd, protože nic dalšího v Olomouci zatím Uber pokud vím, nespustil. Třeba své služby rozšíří časem i zde. Další služby Uberu můžete rozhodně vyzkoušet v Praze.
Jak Uber používat?
Potřebujete mobilní aplikaci Uber, kterou si stáhnete z obchodů App Store na iPhone, Google Play na Android. Po prvním spuštění vás samotná aplikace provede procesem registrace, který je snadný a vytvoření účtu zvládnete na pár kliknutí. Registrovat se dá pomocí telefonního čísla, pomocí Applu, Googlu nebo ručně přes e-mail. Zvolíte si pro vás nejvhodnější způsob a dokončíte registraci. Následně hned můžete začít Uber využívat.
Na pár dalších kliknutí si nastavíte cíl jízdy nebo ho vyberete s uložených adres, překontrolujete cenu, vyberete variantu jízdy, pokud jich je k dispozici víc a potvrdíte vyzvednutí. Aplikace se bude chvíli načítat, následně vám přidělí řidiče, který je nejblíž vaší aktuální polohy a vy už jen čekáte na vyzvednutí. Aplikace vás o všem informuje prostřednictvím notifikací. S řidičem před jeho příjezdem můžete komunikovat na příjezdové obrazovce v aplikaci pomocí textových zpráv nebo mu klidně i přes aplikaci zavolat.
Během jízdy, ale i po přijetí do cíle, můžete nastavit spropitné a vzájemně se musíte ohodnotit. Řidič ohodnotí pomocí hvězdiček vás, vy ohodnotíte jeho. Hodnotící skóre je viditelné ostatními řidiči, takže pokud máte vysoké hodnocení od řidičů a oni od vás, působí obě strany důvěryhodně, a to je rozhodně + jak pro řidiče tak i pro zákazníka. Hodnocení je na obou stranách povinné a nelze ho opomenout.
V Uberu platíte buď hotově, uloženou platební kartou, Apple Pay nebo Google Pay. Osobně mám nastavenou platbu pomocí Apple Pay. Transakci autorizujete při objednání Uberu ještě před příjezdem řidiče hezky v pohodlí domova nebo kanceláře.
Podoba aplikace Uber
Uživatelské rozhraní pro zákazníky je z mého pohledu na iPhone minimalistické, hezky navržené a snadné pro orientaci a ovládání. Na to, co vše je Uber schopen nabídnout, nepůsobí samotná aplikace jako komplikovaný moloch s řadou funkcí, ale jednoduše a přívětivě. Rozdělena je do čtyř sekcí, a to následovně:
- Hlavní panel
- služby
- Aktivita
- Účet
Na hlavním panelu najdete vše potřebné pro rychlé objednání jízdy. Nechybí ani nabídka pro naplánování cesty později, nastavení cíle rychlým potvrzením místa, kde jste už s Uberem byli nebo uloženého místa ze seznamu uložených míst. Pomocí vyhledávače Kam pojedeme? si po napsání pár klíčových slov a na základě našeptávače, můžete vybrat cílové místo též přímo z mapy na pár kliknutí. Pokud je cíl zanesen do map, nemusíte pro jeho vyhledávání znát přesnou adresu.
Na hlavním panelu najdete k výběru též místa, která máte v aplikaci předem nastavená jako domov případně práci. Jakmile zvolíte cíl, jste už jen krůček od objednání řidiče. A to též zvládnete z hlavního panelu hned v dalším kroku po nastavení cíle. Když navolíte cíl jízdy, zobrazí se vám cena za jízdu, ale též informace, jak daleko je od vaší aktuální polohy nejbližší řidič. Máte tedy zevrubnou představu o tom, jak budete dlouho čekat na auto. Pak už jen stačí navolit variantu jízdy a potvrdit výběr. Počkat na řidiče a vyrazit na cestu.
Panel Služby obsahuje seznam a nastavení všech služeb, které Uber v dané oblasti poskytuje. V Olomouci mi aplikace nabízí pouze ježdění. Když tuto variantu potvrdím, mohu navolit místo vyzvednutí a cíl cesty. Další služby budou pravděpodobně přibývat.
Panel Aktivita nabízí přehled veškerých absolvovaných jízd a veškerých objednaných služeb Uberu včetně filtrace pro lepší orientaci. Po otevření detailu jízdy můžete dodatečně přidat spropitné nebo nahlásit jakýkoli problém zákaznické podpoře. Nechybí zde informace o uhrazené částce a možnost stažení faktury.
Panel Účet je hlavním mozkem celé aplikace. Zde řešíte veškerá nastavení týkající se Uberu jako takového. Nastavení uživatelského účtu, plateb, správu rodinného profilu, skupin, uložených míst a jiné. Rozhodně tento panel prozkoumejte, protože zde najdete řadu užitečných nastavení, které doporučuji zapnout nebo vypnout podle potřeby.
Vysoký důraz na bezpečnost a přístupnost
Uber zastává názor, že by měl být dostupný pro všechny bez rozdílu. Chce, aby jeho služeb mohl využívat opravdu každý bez ohledu na etnickou a rasovou příslušnost nebo hendikep. Snaží se být dostupný i lidem s různými druhy postižení a tím klade důraz na přístupnost a dostupnost. V Uberu se tak klidně můžete setkat s řidiči ze zahraničí, ale též klidně i s neslyšícím či jinak znevýhodněným řidičem. Aplikace Uber klade důraz na přístupnost, takže je z velké míry opravdu ovladatelná i třeba pro osoby se zrakovým postižením. Nějaké mouchy a nepřesnosti by se našli, ale na základě osobní zkušenosti mohu říct, že přístupnost uživatelského rozhraní na iPhone, je překvapivě opravdu na vysoké úrovni.
Nestane se vám, že když si se zrakovým hendikepem Uber zprovozníte, že ho nezvládnete ovládat.
Tím, jak v Uberu může řídit téměř kdokoli, kdo má řidičák, klade Uber velký důraz na bezpečnost zákazníků, ale i řidičů. Veškeré jízdy jsou monitorovány a když se řidič odchýlí od předem navolené trasy, jste na tuto skutečnost upozorněni prostřednictvím notifikace. Následně můžete využít různé bezpečnostní nástroje, které vám Uber nabídne. Můžete si nastavit důvěrné kontakty pro sdílení vaší aktuální polohy nebo třeba kontrolu jízdy. Ta spočívá v tom, že před zahájením jízdy, musíte řidiči Uberu nahlásit jedinečný pin, který vám aplikace vygeneruje po objednání jízdy. Schválně jsem řidiči nahlásil špatný pin a on se nerozjel dřív, dokud pin nebyl správně.
Pokud se ženy cítí bezpečněji v přítomnosti řidičky, mohou si zvolit, že pro ně dojede pouze žena, ne muž. Sekci bezpečnosti opravdu doporučuji prozkoumat a nastavit si bezpečnostní nástroje podle potřeby. Osobně bych třeba uvítal, kdyby šel v Uberu vybrat tip hendikepu, aby řidič věděl, že jede pro nevidomého, který samovolně není schopen najít odpovídající vůz. Tuto skutečnost jsem předal Uberu v dotazníku ohledně zpětné vazby. Nyní je potřeba skutečnost zrakového hendikepu nahlásit řidiči před jeho příjezdem buď textovou zprávou nebo audio hovorem v rámci aplikace po objednání jízdy. Řidič by vás vzhledem k hendikepu neměl odmítnout. Pokud se tak stane, můžete tuto záležitost nahlásit Uberu. Vyloženě na to mají kolonku, proč vás řidič odmítl. Předpokládám, že by to Uber nějak s řidičem začal řešit, ale osobní zkušenost s tím nemám. Má první zkušební jízda proběhla hladce a bez komplikací. Jen se mi omylem podařilo řidiči zdvojnásobit spropitné, ale to bylo evidentně tím, že jsem ho špatně navolil. Drobnost, která se vychytá.
Průběh jízdy s Uberem
V mobilní aplikaci Uber jsem do vyhledávače kam pojedeme, nastavil cíl své cesty. Stačilo pár klíčových slov, zbytek byl dohledán našeptávačem. Potvrdil jsem a zobrazila se obrazovka s možností výběru varianty jízdy. Tím jak v Olomouci Uber teprve začíná nebo spíš zřejmě běží v pilotním provozu, nešlo zde nic víc navolit než základní varianta UberX. K dispozici zde byla odhadovaná cena jízdy, možnost nastavení místa vyzvednutí, které se navolilo správně dle aktuální polohy zařízení, jak daleko se řidič nachází a že má vůz maximálně pro čtyři osoby.
Potvrdil jsem tedy tlačítko vybrat UberX a nastalo vyhledávání řidiče. Systém hlásil načítání a jakmile bylo hotovo, aplikace se mě ještě zeptala, jestli chci skutečně objednat jízdu. Potvrzeno a následně došlo ke zobrazení příjezdové obrazovky. Za kolik minut řidič dorazí, možnost mu poslat zprávu nebo zavolat v rámci aplikace. Protože mám kompletní zrakový hendikep, auto bych sám nenašel. Řidiči jsem zavolal a vysvětlil situaci. Krátce se zarazil, nevěděl, co na to říct, asi se s nevidomým člověkem setkal poprvé, ale nakonec jsme se dohodli, že mě počká na domluveném místě kam trefím.
S bílou hůlkou v ruce jsem počkal na řidiče, který mě oslovil a pomohl mi do vozu. Následně po mně vyžadoval pin, bezpečnostní prvek pro zahájení jízdy. Pin mi vygenerovala aplikace po objednání jízdy. Jakmile jsem ho řidiči nahlásil a on jej zadal, vyskočila mi notifikace, že kontrola jízdy je v pořádku a že jízda byla zahájena.
Během jízdy do cíle se obrazovka v aplikaci Uber opět změnila. Obsahovala nyní informace o jízdě a možnost udělení spropitného. Vše bylo hezky přístupné a spropitné se nastavovalo v upravitelném posuvníku, kde stačilo jen vybrat hodnotu z dostupné nabídky. Tím asi bylo spropitné nastaveno a nic víc nebylo potřeba řešit. To jsem však nějak přehlédl a po dokončení jízdy jsem spropitné nastavil v detailu dokončené jízdy znovu. Následně se ukázalo, že bylo odesláno dvakrát.
Po příjezdu do cíle když řidič dokončil jízdu, mi vyskočila obrazovka s hodnocením. Opět zde pomocí standardního upravitelného posuvníku byla možnost výběru hvězdiček. Jedna nejhorší, pět nejlepší. Byl jsem spokojen, a tak jsem řidiči nastavil pět hvězdiček a hodnocení odeslal. Tím byla jízda dokončena.
Celý proces od objednání přes vyzvednutí řidičem až po příjezd do cíle, probíhal bez komplikací a přístupně i pro člověka se zrakovým hendikepem. Na jednu stranu jsem měl štěstí, narazil jsem na českého řidiče, takže domluva s ním byla snadná. Předpokládám, že v Brně nebo Praze, celkově ve větších městech, bych se snadno mohl setkat i s řidičem, který by neuměl třeba anglicky. Pak by byla domluva komplikovaná.
Cena Uberu v Olomouci mě víc než překvapila. Při srovnání s podobně fungujícími službami Liftago, Bolt, byla cena po městě stanovena do sto korun. Možná se během dne různě mění, ale co jsem zkoušel několik variant a vzdáleností, nabídla se mi cena vždy do stovky. Mimo Olomouc do vesnice vzdálené kolem jedenácti kilometrů, už byla cena kolem tří stovek. Což je ale taky docela přijatelné.
Buď se v Olomouci Uber opravdu uchytil a je hojně používán, takže jezdí i na méně frekventovaná místa vzdálená od Olomouce třeba jedenáct kilometrů, nebo má velký dosah vyhledávání řidičů. Odvoz je mi nabízen i v případě, když jen tak ze zvědavosti zkouším vyhledat řidiče z vesnice vzdálené od Olomouce kolem jedenácti kilometrů. Dojezdová vzdálenost řidiče mi vyskakuje kolem šestnácti někdy i méně minut. To se mi třeba u Liftaga nestává. Najít řidiče Uberu v Olomouci a jeho okolí je zřejmě vysoce pravděpodobné. Uber není mít na škodu ve svém telefonu zvláště v případech, kdy cestujete také do zahraničí. Může vám pomoci s cestováním po celém světě. Pokud budete mít možnost a chuť, Uber vyzkoušejte.
Nevýhodu vnímám akorát v tom, že Uberem může jezdit jako řidič skutečně každý, nejen licencovaní taxikáři. Funguje však už dlouho a po celém světě, takže předpokládám, že jde o bezpečný způsob cestování.