Otestováno, zkušenost s Click to Pay

Den, kdy do ČR dorazila platební metoda Apple Pay, si budu pamatovat dlouhé roky. Bezkontaktní placení pomocí chytrých hodinek nebo mobilního telefonu bez fyzické platební karty a zadávání pinu, je něco úžasného. Jen přiložíte, autorizujete přístupovým kódem na zařízení, otiskem prstu nebo rozpoznáním obličeje a máte zaplaceno. Není proto divu, že se tento způsob stal velmi populární především mezi generacemi, pro které jsou chytré hodinky a mobil jejich nedílnou součástí.

Den, kdy do ČR dorazila platební metoda Apple Pay, si budu pamatovat dlouhé roky. Bezkontaktní placení pomocí chytrých hodinek nebo mobilního telefonu bez fyzické platební karty a zadávání pinu, je něco úžasného. Jen přiložíte, autorizujete přístupovým kódem na zařízení, otiskem prstu nebo rozpoznáním obličeje a máte zaplaceno. Není proto divu, že se tento způsob stal velmi populární především mezi generacemi, pro které jsou chytré hodinky a mobil jejich nedílnou součástí.

Postupem času byla funkce Apple Pay a Google Pay, rozšířena i do platebních bran na e-shopech, což si osobně též nemůžu vynachválit. Nerad totiž ručně opisuji údaje z karty. Raději hledám, jestli platební brána při nákupu na internetu, nenabízí možnost Apple Pay nebo nově Click to Pay. Google Pay zatím moc nevyhledávám, protože mým primárním telefonem je iPhone disponující funkcí Apple Pay.

Co je Click to Pay?

Platební metoda společnosti Master Card. Poprvé jsem o ní slyšel v souvislosti s bankou ČSOB. Click to Pay má být vhodnou alternativou právě k hojně využívanému Apple Pay nebo Google Pay. Klienti banky ČSOB vlastnící ke svému účtu platební kartu, mají možnost přidání karty do Click to Pay rovnou z mobilního bankovnictví ČSOB Smart bez komplikovanější registrace přímo u Master Card. Pokud na tuto metodu placení narazí na některém s e-shopů, zaplatí snadno na pár kliknutí. Neopisují údaje z karty do platební brány, ale pouze provedou autorizaci uživatele v zabezpečeném uživatelském rozhraní prostřednictvím dvou jednoduchých kroků.

Po úspěšné autorizaci proběhne platební transakce z jejich karty přidané do Click to Pay, ovšem údaje karty nejsou vůbec sdíleny s obchodníkem. Přidání karty do Click to Pay probíhá skrze mobilní bankovnictví ČSOB Smart v nastavení karty, kde stačí projít jednoduchého průvodce a funkci Click to Pay na kartě aktivovat.

Tato platební metoda mě velice zaujala a protože vlastním bankovní účet u ČSOB, v okamžiku spuštění Click to Pay, jsem si ze zvědavosti tuto službu na kartě aktivoval. Trvalo ovšem dlouho, než se mi podařilo narazit na e-shop, kde bylo možné platbu pomocí Click to Pay prakticky vyzkoušet. Nakonec mi však přálo štěstí. A níže uvádím postup, jak platba probíhala.

Platím s Click to Pay

Na jednom z podporovaných e-shopů volím platbu online. Ocitám se v platební bráně Gopay, kde mám na výběr několik platebních metod, k mému štěstí i Click to Pay. Volím tuto variantu.

Systém mě vyzve k ověření mého telefonního čísla skrze SMS kód. Kód si nechávám poslat, provádím jeho zadání do zobrazeného políčka a odesílám k autorizaci.

Obrazovka přenačtena, naskakují mé kontaktní údaje evidované u ČSOB včetně uložené platební karty v Click to Pay. K dispozici možnost přidání další platební karty což jsem nezkoušel. Též políčko pro zadání CVV kódu z přidané karty pro závěrečné ověření platební transakce.

Zadávám CVV kód a odesílám formulář na zpracování. Platba úspěšná a já jsem přesměrován zpět do e-shopu, kde na mě vyskočí zpráva s úspěšným dokončením realizované objednávky. Objednané zboží dorazilo do dvou dnů podle zvolené dopravy.

Při platbě jsem vůbec neopisoval žádné platební údaje, pouze se autorizoval. Samotný platební proces byl rychlý a bezpečný. Rozhodně tuto metodu budu nadále používat.

Lepší než Apple Pay?

Dokonce bych řekl, že jde o vhodnější řešení než Apple Pay na e-shopech, protože tato funkce se objevuje pouze u podporovaných zařízení značky Apple. Pouze, pokud realizujete objednávku na iPhone, iPadu nebo v Macu. Alespoň já osobně zatím neměl štěstí, aby se mi platba pomocí Apple Pay objevila při objednávání v operačním systému Windows.

Click to Pay takové omezení nemá. Pouze záleží na tom, jestli je tato varianta k dispozici v platební bráně konkrétního e-shopu. Osobně mohu Click to Pay doporučit.

Pokud nevlastníte bankovní účet s platební kartou u ČSOB, pro využívání Click to Pay je nutné zrealizovat registraci rovnou u Master Card. Tento proces však nemám osobně vyzkoušený, takže netuším co vás může při registraci potkat nečekaného. Pokud chcete, vyzkoušejte, nemělo by to být nijak složité.

Omezení Click to Pay se pravděpodobně nevztahuje pouze na platební karty Master Card. Sám v Click to Pay používám VISA kartu od ČSOB a funguje. Tak s chutí do objevování a zkoumání Click to Pay.

Více informací o Click to Pay