Pustit korunu

Pokračování mini seriálu o mém podnikání v masážích. Dnes na téma: Pustit korunu.

Certifikaci na maséra mám. Jaký zvolit další postup? Má první myšlenka byla nechat se zaměstnat. Ale bylo by to pravé? Nevadil by mi šéf, který by stanovoval pravidla, které bych musel dodržovat? No samozřejmě vadilo. Být svým pánem je nejlepší volba, ale není to zadarmo. A nechat papír v šuplíku to by byla věčná škoda.

Mé první kroky vedly na živnostenský úřad v Olomouci, kde jsem si zřídil živnost na provozování masáží. A následně nastal podstatný krok, najít vhodnou provozovnu.

Masíruju už šest let v době psaní tohoto článku. A za tu dobu jsem vystřídal několik provozoven. Každá měla něco pozitivního, ale též negativního.

Když začínáte a nemáte ponětí, jestli se vám bude dařit, neplánujete do začátku mnoho investovat. Proto jsem volil pokud možno levnou, ale zároveň hezkou provozovnu. Za tři tisíce měsíčně jsem se usídlil v malém kumbálku v prostorách kadeřnictví. Na to, že můj předpoklad byl jeden dva klienti týdně mi to připadalo dostačující. Ovšem osud tomu chtěl jinak a i do tohoto malého kumbálku chodilo víc lidí, než bylo v plánu. Mé masáže začaly získávat na popularitě mezi Olomoučany.

Postupem času přestávaly lidé chodit, klientela řídla. Na vině byl malý kumbálek a ruch z kadeřnictví, též ne moc přívětivý stav celé budovy, kde se provozovna nacházela. Abych podnikání udržel, chtělo to změnu.

Zasáhl osud. V Ušatém domě, který většina Olomoučanů zná, se naskytla příležitost v přízemních prostorách. Původně obchod přepažen sádrokartonovou příčkou s dveřmi, tím vznikli dvě samostatné místnosti. Z první místnosti jsme vybudovali kancelář a recepci, z druhé masérnu. Měsíční nájem jedenáct tisíc. A to nepočítám boj s kolaudací, protože tento prostor nebyl na masáže zkolaudován. Jednání s hygienou, hasiči, majiteli Ušatého domu. Víc než půlroční zařizování, které nakonec bylo úspěšné. Dotažení vody do masérny, probourání druhého vchodu na WC, aby klienti masáží nemuseli chodit na WC přes kancelář. Práce bylo dost, financí padlo taky dost, shrnu v závěru článku ať se v tom nemotáme.

V těchto nových prostorách se mi líbilo, klientů chodilo opravdu hodně. Až do chvíle, kdy přišel COVID a státní zákaz činnosti. Majitel odmítal zlevnit nájem a já už neměl z čeho jej dál hradit. Končím. Nadobro.

Druhý zásah osudu. Někdo prostě chce, abych u masáží setrval. Náhoda tomu chtěla, že zrovna v této nepříjemné době byl skoro hotový nový bytový a komerční objekt poblíž centra Olomouce. Při jednání s developerem se mi povedlo zařídit, že mi vytvoří vlastní masérskou provozovnu. Tohle byla největší investice, ale od r. 2020 mám vlastní provozovnu. Bylo nutné počkat, než státní aparát povolí opět provoz služeb, ale to už mi bylo jedno. Stálo to fakt hodně, ale krušné období je za mnou a já pokračuji směle dál ve svém úsilí.

A pustit korunu? To bylo opravdu potřeba. A já tímto děkuji všem, kteří mě v mém úsilí podporovali a i finančně pomohli. Bez vás bych to nedal. Šlo o vysoké investice, které ovšem padli na úrodnou půdu. A já věřím, že se jednou vrátí i s úroky.

V podnikání investujte postupně. Nejdřív málo podle toho, kolik si můžete dovolit. Když zjistíte, že se daří, investujte klidně víc. A pokud se bude dařit stále, jednou učiníte rozhodnutí zainvestovat ještě víc, vzít si třeba i úvěr a vykašlat se na placení nájmu. Přejít do vlastních prostor, kde si teprve začnete podnikání užívat. Protože pouze ve vlastním všechny finance které nadále do podnikání investujete, vkládáte do vlastního. Do dalšího rozvoje. A nevyhazujete je z okna, jak tomu bývá v případě placení nájmu. Na druhou stranu nemá smysl pořizovat vlastní prostory, když nemáte jistotu, že podnikání ustojíte a udržíte. Nájmem si musí projít každý podnikatel. Bez toho to nejde.

V dalším dílu se zaměříme na důležitost webové prezentace. Tak sledujte nadále tento blog.

Odhadované investice

  • První provozovna: 3000 nájem, 50000 vybavení
  • Druhá provozovna: 11000 nájem + energie, téměř 200000 dodatečné úpravy včetně elektronického lehátka. Část vybavení použita z první provozovny
  • Vlastní prostory: Pár milionů (bez úvěru to nešlo), několik dalších tisíc do dodatečného vybavení, většina použita z předchozích provozoven