Proč mám Instagram?





Ptáte se, odpovídám. Tentokrát na otázku: Proč mám Instagram?

Ptáte se, odpovídám. Tentokrát na otázku: Proč mám Instagram?

Dříve mě tato sociální síť nijak zvlášť nelákala. Především proto, že je plná fotografií a videí, což v případě kompletního zrakového hendikepu není oblast, kterou bych se detailně zabýval. Přeci jen obrázky mi až tak moc neřeknou, videa bez audio komentáře už vůbec ne.

Nicméně časem se Instagram rozmohl v rodině a protože je o mně známo, že rád testuji a zkouším nové věci, zřídil jsem si ho taky. Nebylo mi zcela jasné proč, ale chtěl jsem vyzkoušet, jestli tato sociální síť bude mít přidanou hodnotu pro člověka, který se nemůže spoléhat na zrak.

Jaké bylo mé překvapení, že i Instagram, který cílí hlavně na fotky a videa, obsahuje přístupné uživatelské rozhraní pro zrakově hendikepované. Na Instagramu bylo možné se bez komplikací orientovat, sledovat jednotlivé uživatele, dávat likes u jejich fotek a videí, přidávat komentáře, psát si mezi sebou zprávy. A překvapení nebralo konce, když společnost Meta vlastnící společně s Facebookem taky Instagram, zavedla na obou sociálních sítích alternativní texty u fotografií stejně jako rozeznávání obsahu na fotkách pomocí AI tedy na základě umělé inteligence. Ano, rozumím, tohle bude chtít drobné vysvětlení.

Co jsou alternativní texty u fotek?

Na sociálních sítích jako je Instagram, Facebook, Linkedin, Twitter a možná i další, můžete k fotografiím přidávat tak zvané alternativní texty. Lépe řečeno popisy pro zrakově znevýhodněné uživatele. Alternativní texty nejsou okem viditelné, ale speciální software (čtečka), kterou používají lidé se zrakovým znevýhodněním pro práci s chytrými mobilními telefony, PC, tablety, tyto texty detekuje a přečte.

Alternativní text by neměl být dlouhý, stačí pár slov, krátkých vět, ze kterých půjde určit nebo alespoň odhadnout co se na vložených fotografiích nachází. Když tedy budete přidávat fotografie na sociální sítě, prozkoumejte jejich nastavení, dohledejte políčkuo popisu pro zrakově znevýhodněné a krátce do něj popište, co jednotlivé fotografie obsahují. Zpřístupníte je i lidem, kteří je nemohou vidět. A to je krásné gesto ne?

Automatické určování popisů fotek

Některé ze softwarů, které používají zrakově znevýhodnění lidé pro práci s moderními technologiemi, obsahují ve spolupráci se sociálními sítěmi od společnosti Meta tedy Instagram a Facebook, automatické rozpoznávání obsahu fotografií. Tady si nejsem zcela jist, ale řekl bych, že tato metoda funguje ve spolupráci s umělou inteligencí. Celý proces rozpoznávání fotek je následující.

Když zrakově hendikepovaný člověk narazí na výše uvedených sociálních sítích na fotografii, která je dostatečně zřetelná a ostrá, speciální software, o kterém už zde taky byla zmínka, se pokusí vytvořit automatický popis fotografie, který přečte. Není detailní, vypadá nějak takto:

Obrázek obsahuje strom, keř, hora, dva lidé

Není to nic moc, že? Ale s trochou fantazie si o obsahu fotografie nějakou představu uděláte. Předpokládám, že tato metoda automatického popisování fotek se bude nadále zdokonalovat.

No a proto všechno mám také kromě jiného Instagram. Výše popisované metody mi umožňují alespoň z části zkoumat fotografie, dávat k nim likes, komentovat, sledovat na Instagramu mnoho zajímavých lidí, influencerů. Dokonce některá z videí neobsahují jen obraz a hudební doprovod, ale i hlasové monology jejich účastníků. Nebývá to časté, ale občas na video, na kterém někdo něco slovně vysvětluje, předává zajímavé tipy, návody, na Instagramu narazíte.

Na Instagram osobně nevkládám moc fotografií, videa ani příběhy netvořím vůbec. Občas však i ode mě můžete na této sociální síti zaregistrovat zajímavé fotografie nebo videa dokumentující některé mé činnosti, zážitky. To v případě, když mám v blízkosti někoho, kdo mě vyfotí nebo natočí na video. Následně mi záznamy pošle k dalšímu zpracování.

Jak nahrávám fotografie na sociální sítě, orientuji se v nich, rozpoznávám je, jak s fotkami celkově zápolím? Odpovím, ale to už bude jiný příběh. Natolik zajímavý, že bude součástí prémiového obsahu za předplatné na

Pickey