Proč odložené platby?

Ptáte se, odpovídám. Tentokrát na otázku proč odložené platby?

Na tuto formu plateb jsem narazil před několika lety. Ze začátku mi nepřipadala ničím důležitá, spíš zbytečná. Z odpovědí na otázku proč? Mi nakonec vyšlo, že abych pochopil smysl odložených plateb, bude nejlepší získat osobní zkušenost. A tak začalo hlubší zkoumání této platební varianty.

Nakup, plať až pak. I takto by bylo možné odložené platby definovat. V zahraničí zcela běžné, v našich končinách něco nepředstavitelného. Stačí registrace u zvolené společnosti, která tuto formu plateb nabízí. Doložit potřebné dokumenty a získat finanční limit, se kterým nakládáte. Do stanoveného data všechny utracené finance uhradit z vlastních zdrojů.

Není to super, když po zakoupení zboží z vaší platební karty nebo účtu nezmizí peníze hned, ale třeba až za několik týdnů? Přitom obchodník své peníze dostane od společnosti, kde využíváte odloženou platbu. Zboží vám pošle. Vy si ho v klidu vyzkoušíte, pokud nebude vyhovovat, vrátíte. A nezaplatíte ani korunu. Odložená transakce bude stornována, obchodník vrátí peníze zprostředkovateli odložených plateb.

Ze začátku mi to připadalo nepatřičné a zbytečné. S postupem času jsem však zjistil, že tato varianta placení je velice pohodlná. Platíte jen to, co si skutečně zakoupíte a ponecháte. Ne to, co zakoupíte a následně vrátíte zpět obchodníkovi.

Samozřejmě každá forma platebních transakcí má svá rizika. U odložených plateb je nutné hlídat si datum splatnosti vyúčtování, ať vám pak zbytečně nenaskáčou úroky z prodlení. A též limit, který máte dovoleno čerpat. Osobně využívám službu, kde mám až padesát dní na splacení vyúčtování. Platební kartu navázanou na odložené platby mám v online peněžence nastavenu jako výchozí. Celý měsíc s ní platím všechno možné. Na svůj účet vůbec nesáhnu, hospodařím s přiděleným limitem. Ten jsem si při zřizování odložených plateb nastavil tak, aby byl pro mě dostačující na všechny měsíční výdaje, aby mi umožnil občas udělat si nějakou radost navíc, ale tak, aby nebyl až moc vysoký. A především, abych měl vždy na svém bankovním účtu dostatek financí na jeho splacení. Stejně. Když zavádíte odložené platby, musíte dokládat své finanční možnosti a příjmy. Po detailní kontrole je vám schválena pouze taková výše limitu, na kterou z vlastními financemi stačíte. Finanční limit je skvělý v tom, že obsahuje strop. Na měsíc z něj můžete použít jen třeba pět tisíc, pak ho musíte dorovnat z vlastních zdrojů a opět lze můžete čerpat pět tisíc. Nad svými financemi máte tedy mnohem větší kontrolu, než když vše platíte přímo z bankovního účtu.

A navíc můžete spolu s odloženými platbami využívat i různé výhodné benefity. Konkrétně v mém případě tříletou záruku na zboží od určité hodnoty nákupu, rozdělení celkové platby na tři splátky, pojištění proti poškození nebo odcizení zakoupeného zboží, hromadu slev na řadě e-shopů, svobodu v placení buď kartou nebo přímo na konkrétní bankovní účty, účastnit se zajímavých soutěží o hodnotné ceny nebo slevy a případně i další benefity, které konkrétní společnost poskytující odložené platby, může nadále nabízet.

Při platbách na internetu prostřednictvím platební karty, čerpám nastavený finanční limit. Karta není propojená s mým bankovním účtem, takže se neobávám jeho vyluxování. Tím pádem je za mě placení kartou o mnohem bezpečnější. Víte, že vaše finance jsou stále v bezpečí. Z odložených plateb nemusíte mít strach. Jsou bezpečné a i když jsem tomu nejdříve nevěřil, osobní zkušenost mě utvrdila v jednom. Naučí vás to finanční gramotnosti a hospodařit s vlastními financemi. A když už své finance z účtu použijete, neplýtváte jimi na zboží nebo služby, které nakonec vracíte, nečerpáte. Ale jen na to, co si buď sami užijete nebo co vám po zakoupení zůstává ve vašem vlastnictví.

V pár bodech

  • Odložené platby vám mohou zpříjemnit nakupování zboží, ale i služeb.
  • Utratíte jen tolik, kolik vám dovolí nastavený limit, finanční strop. Nikdy víc.
  • Limit pro čerpání nastavujte uvážlivě. Pouze do takové výše, kterou dokážete z vlastních financí vždy bez problémů dorovnat, splatit.
  •  Raději méně než více. O navýšení limitu můžete kdykoli zažádat, pokud zjistíte, že nastavený základ vám nestačí.
  • Dodržujte datum splatnosti měsíčních vyúčtování. Osobně když se mi zdá, že mám z limitu vyčerpáno mnoho, dorovnávám ho klidně i několikrát měsíčně.
  • S odloženými platbami získáte mnohem větší kontrolu nad měsíčním utrácením a na jejím základě si lépe uspořádáte své následné výdaje.
  • Odložené platby vám zajistí mnoho doplňujících benefitů včetně bezpečnějšího bezhotovostního placení.

Institucí poskytujících odložené platby, najdeme i v ČR několik. Každému vyhovuje něco jiného, proto konkrétní instituci nedoporučím. Pokud vás zajímá, který nástroj využívám, prozradím na dotaz. Kontaktujte mě.